Array ( ) Kauden 2013-14 tilastokatsaus - Fs Feeniks

 

Kauden 2013-14 tilastokatsaus

18.03.2014

On aika astua jlleen totuuden lhteille ja tarkastella seuran menestyst objektiivisen objektiivin lpi. Vuorossa on siis legendaarinen Futsalseura Feeniksin tilastokatsaus.

Vaikkei joukkueemme nousseet aivan viime kauden tasolle, Feeniksin seurahistorian neljs kausi tuotti muutaman mehevn enntyksen. Ottelumrn kasvaminen 30 prosentilla nkyy tilastoissa kuitenkin yllttvn vhn. Tst voimme tietysti syytt vain itsemme: rima on viime kauden jlkeen varsin korkealla. Edustusjoukkueen mittity Hukka-Pallo-ottelu on hyvn tavan mukaisesti poistettu joukkuetilastoista, mutta henkilkohtaiset ottelu- ja pistemerkinnt on pidetty voimassa. Reservijoukkue ei kyennyt uusiin seuraenntyksiin, eik kukaan pelaajista onnistunut ohittamaan Iiro "Iso" Isosaaren viime vuoden teholukemia.

Seuraenntykset - edustusjoukkue


Eniten tasapelej kaudessa: 5
Eniten tehtyj maaleja: 93
Paras maaliero: +24

Pelaajaenntykset edustusjoukkueessa


Eniten otteluita kaudessa: Teemu Holopainen ja Tuomas Kukko 18
Eniten pisteit kaudessa: Teemu Holopainen 32

Maalivahtienntykset edustusjoukkueessa


Eniten pisteit kaudessa: Timo Eirola 4
Eniten syttj kaudessa: Timo Eirola 3

Virallisiksi enntyksiksi on jlleen hyvksytty vain ne lukemat, jotka pihittvt mys pre-Feeniks-aikakauden eli kausien 2005-2010 tilastot, mutta kuriositeettina mainittakoon, ett edustusjoukkueen pstettyjen maalien napakka keskiarvo (3.83) on pienin tydell peliajalla pelattujen kausien osalta. Edustusjoukkueemme tasapelienntys on samalla mys alueellisen Kakkosen kaikkien aikojen sarjaenntys.

Tasalukuja paukkui useita, mutta valikoidaksemme oleelliset, mainitaan, ett organisaatio saavutti maagisen 100 ottelun rajan sek 500 rajapyykin niin tehdyiss kuin pstetyisskin maaleissa. Jussi Vesasen sytt Temppeli Holopaisen 0-3-maaliin kauden viimeisess ottelussa Riemu II:a vastaan tuotti organisaation pelaajille 500. syttpistemerkinnn. Tss vliss mainitaan Tuomas "100" Kukko. Ensi kauden pelaajistolle j tavoiteltavaksi useita haamurajoja kuten Temppelin Holopaisen 100. ottelu ja 100. maali sek maalivahtitilastossa Ripa Heikkisen metsstm 10. syttpiste.

Seuraavassa tiivis yhteenveto viimeisen yhdeksn vuoden antimista joukkuetasolla:


kausijoukkuesarjaOVTHTMPMMEPsija/joukkueet
2005-06PelimiehetH85303017131829
2006-07PelimiehetH7403362791238
2007-08PelimiehetH75024021191528
2008-09LPK/Pelimiehet2D93153235-310710
2009-10LPK/Pelimiehet2D511328226456
2010-11Feeniks2D81072573-48355
2011-12Feeniks2D122285490-36877
2011-12Feeniks II3D145094861-131568
2012-13Feeniks2D1411038463213328
2012-13Feeniks II3D128228942472625
2013-14Feeniks2D1875693692426510
2013-14Feeniks II3D8413312921335


Joukkuetilastoja voidaan luokitella monella eri tavalla vrikkn seurahistorian johdosta. Tss yhteenvedot kausista kategorioittain:

kaudetOVTHTMPMMEP
Kaikki1212256155159054941183
Feeniks edustus45221724256295-3970
Feeniks II334173141681323654
Feeniks yhteens786381038424427-3124
Ennen Feeniksi536185131661224459
Edustusjoukkueet9883912374224175129