Array ( ) Otteluennakko: Paluu kotiin - Fs Feeniks

 

Otteluennakko: Paluu kotiin

07.02.2013

Futsalseura Feeniks palaa tositoimiin antoisan Pohjois-Karjalan matkan jälkeen viikonloppuna. Ensin lauantaina Salimajavat matkaavat Joutsaan mittelemään Keski-Suomen Kolmosen voitosta pahimpia kilpailijoitaan vastaan, jonka jälkeen sunnuntaina Ykkösjoukkue esiintyy pikku tauon jälkeen ainoalla oikealla kotiareenallaan Huhtaharjun koulun parketilla petäjävetisiä haastajiaan vastaan. Ennakkotoimituksen viikon "special one" on kaksinkamppailupelaamisen supermies, naapuruston painajainen, nuori vaasalainen, Asseri "Azarenka" Laitinen.

Terve Asseri, millaista on elämä voittoputkessa?
No, onhan tuo harvinaista herkkua tässä joukkueessa. Tai ylipäänsä missään joukkueessa, jossa olen pelannut. Aina ollaan hävitty. Nyt maistuu.

Vieläkö kaikki voitot maistuvat makealta, vai onko niihin jo tottunut?
Tarvitsisi monta vuotta voittoputkea, että saisin urani tappiotilastot kuitattua. Kyllä ne maistuvat.

Siintääkö mieleen jo nousu ja Ykkösen kirkkaat valot?
Kyllähän se väkisinkin kutittelee jo takaraivossa. Nousu maistuisi.

Oletko ollut tyytyväinen omiin peliesityksiisi?
Hyvin ailahtelevaa. Alkukausi oli heikkoa, viime pelit parempaa. Toki Polvijärveltä olisi joukkueen mainion suorituksen lisäksi ollut maistuvaa viedä tyttöystävälle kotiinvietäväksi pari maalihehkutusta. Nyt joutui pitämään likkaa hereillä yömyöhään kertomalla Tonin ja Oskun mainioista hattutempuista.

Nuoresta iästäsi huolimatta alat kuulua jo Feeniksin kokeneeseen kaartiin. Ajan myötä myös pelipaikkasi on pudonnut voimatargetista puolustuspelin spesialistiksi, miten kommentoit kehitystä?
Olen jalkapallossa pelannut aina puolustavassa roolissa, eikä luontaista maalintekovaistoa oikein tahdo löytyä. Ehkä alkuvuosien rajut otteeni vakuuttivat Managerin ja targetin paikalla pelattiin kolmisen vuotta. On tässä hieman ollut makustelemista laitapelaajan roolin kanssa, siinä kun joutuu kääntämään päätä.

Millaisessa roolissa pelaat mieluiten?
Targetin rooli loppukaudeksi maistuisi tai edes peliaika, sekin kun on ollut kortilla viime aikoina.

Syyskaudella onnistuit maalinteossa pari kertaa, mutta väärään päähän eli omiin, huolestuitko tästä?
Lähinnä huolestuin tulokas-Joonaksen torjuntataidoista, sillä ei ne nyt niin pahoja laukauksia olleet. Se oli ihan mukava lisä muuten hiljaiseen syksyyni. Keväällä on onneksi osuttu toiseenkin päähän. Ne olivat maistuvia maaleja.

Sunnuntaina Huhtaharjulla voittoputken lujuutta testaamaan asettuu sarjajumbo PetPet, puolueeton katsoja haistaa ilmassa ylimielisyyden aineksia, onko joukkueessa tätä vaaraa?
Tätä ei käy kieltäminen. Ihminen on luonnostaan eläin, joka haluaa päästä helpolla. Itse ainakin. Mutta on pysyttävä kovana ja toteutettava nöyrästi Managerin tällä kaudella arvoonsa noussutta Feeniksin peliä.

Mitä sanot Petäjäisistä vastustajana?
Nuorta verta siellä taitaa olla, nuorempia kuin minä, eli tosi nuoria. Voittoputken jatkaminen saattaisi maistua.

Lopuksi, mikä on parasta Feeniksin ykköskentässä?
Armoton puolustusrutiini. Maalejakin tehdään, jos Tonilla on hyvä päivä.

Su 10.02 Fs Feeniks - PetPet 16:30 @ Huhtaharjun koulu JKL, Tervetuloa!

Muista myös: Feeniks II lauantaina Joutsassa!









Seuraavat sarjapelit


Pojat 2007


Pojat 2010/11